Alternatif Menü
       Ana Sayfa
       Huder Forum
       Dergimiz
       Dokümanlar
       Site Üyeleri
       İnternet Bağlantıları
       Yargı Kararları
       Planlanan Faaliyetler
       Gerçekleşen Faaliyetler
       Sürekli Faaliyetler
       Ziyaretler
       Basın Açıklamaları
       Şube Yöneticilerimiz
       Tüzüğümüz
       İletişim ve Ulaşım
       Fotoğraf Galerisi
       Site İçi Arama
       Basında HUDER

En Hit 10 Döküman
 
1 Hukuk Devleti Olmaklığın Dayan 18156
2 Yemen Gezi Notları 16359
3 Bosna Hersek Gezi Notları 16286
4 Devre tatil sözleşmelerinde di 15154
5 Kamu İhale Yasası Üzerine Değe 14453
6 Cumhurbaşkanlığı Seçimi, Cumhu 12755
7 Başörtüsünün Hukuki Mahiyeti 11538
8 Mısır-Ürdün-Suriye Gezi Notlar 9744
9 Memurların Yargılanması 9075
10 AİHM'e başvuru ve sonrası 7363
 

Son Eklenen 10 Döküman
 
1 Hukuk, Hukukçu ve Hukukta Refo 5849
2 Türk Demokrasisinin 56 Yılı ve 6755
3 Öyleyse Neden 6677
4 Sunuş 5709
5 Afet Kararnameleri 6088
6 Hukukçular İçin Muhtemel Mesle 6018
7 Havana Kuralları 5608
8 Borsa ve Bölgesel Borsalar 6225
9 Memurların Yargılanması 9075
10 Kamu İhale Yasası Üzerine Değe 14453
 

En Çok Okunan 10 Karar
 
1 Devre tatil sözleşmesinin ipta 17446
2 Devre tatil sözleşmesinin ipta 13265
3 İdari para cezaları kesinleşme 11777
4 İcra takiplerinde asgari vekal 10821
5 Vergi davalarında nisbi ve üst 8611
6 Geçmiş Kart Aidatına İade Kara 8462
7 Eğitime Hazırlık Ödeneği (Kırt 8284
8 Telekom Sabit Ücret İptal Kara 8186
9 Tel. Hattı almadan ADSL kullan 7906
10 Devre tatil sözleşmesinin ipta 7826
 

Son Eklenen 10 Karar
 
1 Telekomun uyguladığı sabit ücr 4832
2 Tel. Hattı almadan ADSL kullan 6062
3 Davayı kazanan İlam aslının al 6353
4 E-Posta Ile Sovme Sucu 5717
5 İdari para cezaları kesinleşme 11777
6 Adil yargılanma hakkı 6740
7 Tel. Hattı almadan ADSL kulla 6320
8 Evlilik nedeniyle iş akdinin f 6975
9 Başörtüsüne ilişkin iptal kara 5373
10 Geçmiş Kart Aidatına İade Kara 7036
 
 
Yaz Fırtınası ADSL kampanyası ve Örnek itiraz dilekçesi


 
            

TTnet’in YAZ FIRTINASI! adını verdiği ADSL kampanyası hakkında değerlendirme;
“TTnet ‘Yaz Fırtınası Kampanyası’ adını verdiği yeni ADSL uygulaması bir kampanya değil tarife değişikliğidir. Bu nedenle bu değişiklikle vaad edilen tüm ve hediyeler hem yasal olarak hem de ticari ahlak gereği tüm abonelere uygulanması zorunludur.
TTnet’in bir süredir sürdürdüğü ADSL kampanyası yaşanan modem sorunları nedeniyle yeni bir şekil kazandı. TTnet’in web sitesinde ve ilanlarında kampanya olarak ilan edilen yeni uygulama bir kampanya değil bir tarife değişikliğidir. 4077 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkındaki Kanun’un Kanun Kampanyalı satışları düzenleyen 7. maddesi “Kampanyalı satışlar Sanayi ve Ticaret Bakanlığının izni ile yapılır” hükmüne yer vermektedir. Ancak bu kampanyayla ilgili olarak Sanayi ve Ticaret Bakanlığı’ndan izin alındığına dair ne web sitesinde ne de verilen ilan ve reklamlarda yer verilmemiştir.
TTnet; 04.06.2007 tarihinden önce abone olanlar tüketicilere eski tarifeden pahalı hizmet verirken, 05.06.2007 tarihinden sonrasında yeni abone olanlara aynı hizmeti 14.99 YTL’ye satmaktadır.
ADSL’de doğal tekeldir. Bu durum anayasanın eşitlik ilkesine ve 4077 sayılı kanun kampanyalı satışlar maddesi ile sözleşmedeki haksız şartlar hükümlerine açıkça aykırı haksız bir uygulamadır.
Satıcı veya sağlayıcının tüketiciyle müzakere etmeden, tek taraflı olarak sözleşmeye koyduğu, tarafların sözleşmeden doğan hak ve yükümlülüklerinde iyi niyet kuralına aykırı düşecek biçimde tüketici aleyhine dengesizliğe neden olan sözleşme koşulları haksız şarttır. Eğer bir sözleşme şartları; Önceden -matbu- olarak hazırlanmışsa ve özellikle standart sözleşmede yer alması nedeniyle tüketici içeriğine etki edememişse, o sözleşme şartının tüketiciyle müzakere edilmediği kabul edilir.
Ayrıca sözleşmede yer alan bir şartın ne anlama geldiği hukukun yorum yöntemleriyle belirlenemiyorsa, tüketici lehine olan yorum tercih edilir. Bu uygulama yasanın emredici hükümlerine açıkça aykırıdır.
Bu bir kampanya ise Sanayi e Ticaret Bakanlığı’ndan izin alması ve kampanya izin bilgi ve belgelerini yayınlaması gerekmekte idi. Türk Telekom bu izni aldığına dair reklam ve tanıtım materyallerinde her hangi bir bilgiye de yer vermemiştir. Bu nedenle bu bir kampanya olmayıp doğrudan tarife değişikliğidir. Bu değişiklik yeni abonelere uygulanırken eski abonelere uygulanmamış olması meri sözleşme için açık bir haksız şarttır.
Bu haksız uygulama ve fiili haksız şart nedeniyle yıllardır bu aboneler cezalandırılmış olmaktadır. Bu nedenle yeni durum eski abonelerin faturalarının da yeni abonelere uygulanan fatura bedeline düşürülmesi ayrıca eski bir abonelere bu yeni tarifenin hediyelerinin verilmesi gerekmektedir.
Bu sözde kampanya da göstermiştir ki dünyanın en pahalı ADSL hizmetini veren TTnet bu fiyatlara vererek bile kar edebilmektedir. Aksi durum yüzde 45’i kamuya ait kurumun kasten zarar sokulması anlamına gelir.

***********************************

ŞİKAYET DİLEKÇESİ

TÜKETİCİ SORUNLARI HAKEM HEYETİ BAŞKANLIĞI’NA


Şikayet Eden : (İsim-Adres)

Şikayet Edilen : TTNet Anonim Şirketi
Süleyman Bey Sokak No:11 Maltepe 06570 ÇANKAYA / ANKARA

Konu : ADSL Faturası

Abone no : ……

Açıklama : Ben Türk Telekom'un eski ADSL abonesiyim ayda 29 YTL
ödüyorum. Ben hala ayda 29 YTL öderken TTNet’in başlattığı ‘TTNET'TEN YAZ FIRTINASI!’ adlı KAMPANYAYA ait http://www.ttnet.net.tr/yaz_firtinasi.htm adresinde
“ADSL ile hızlı ve kesintisiz İnternetle tanışmanın şimdi tam zamanı. " Yaz Fırtınası " kampanyası ile şimdiye kadar Türkiye' de hiçbir İnternet Servis Sağlayıcının sunmadığı kadar inanılmaz cazip koşullarla 4 Haziran – 31 Ağustos tarihleri arasında TTNet ADSL'e 24 ay abone olun, 2008'e kadar aylık 29 YTL yerine sadece 14,99 YTL ödeyin. Üstelik modeminiz hediye. Hızlı olun, indirimden daha uzun süre faydalanın” ifadeleriyle bu tablo yayınlanmaktadır. Kampanyamız koşulları ise şu şekilde yer almaktadır:
* Kampanyadan, 24 aylık abonelik taahhütü imzalayarak yeni abone olacak kurumsal ve bireysel tüm ADSL müşterileri yararlanabilir.
* 1 Haziran 2007 tarihinden itibaren ADSL hattını iptal ettiren müşteriler bu kampanyadan yararlanamaz. Kampanya kapsamında satış noktalarımızda mevcut modemlerden herhangi biri müşterilerimize hediye edilecektir.
* Limitli pakelerde kota aşım ücreti ayrıca ücretlendirilecektir.
* 31 Aralık 2007'ye kadar müşteriler tarife paketlerini değiştiremeyecekler, 1 Ocak 2008'den itibaren 24 aylık abonelik taahhütü sonuna kadar indirim süresince kullandıkları tarife paketinin altına düşmemek kaydıyla tarife paketlerini değiştirebileceklerdir. Düşük ya da yüksek tarife paketi, tarifedeki ücretine göre değerlendirilecektir.
* Kampanyadan yararlanan müşterilere ileride oluşabilecek tarife değişiklikleri yansıtılacaktır.
* Kampanyadan yararlanan müşterilerin ADSL hattını 24 aylık taahhüt süresi dolmadan iptal etmeyi istemesi durumunda abonelik iptaline kadar geçen süre boyunca müşteriye yapılan indirimler ve modem ücreti (kablolu modem için KDV dahil 75 YTL, kablosuz modem için 150 YTL) geri alınacaktır.
* Kampanya TTNet ADSL alt yapı olanaklarıyla ve modem stoklarıyla sınırlıdır. Şeklinde birler KAMPANYA KOŞULLARI’na yer verilmektedir. 4077 sayılı Kanun 7. maddesi “Kampanyalı satışlar Bakanlığın izni ile yapılır” hükmüne yer vermektedir. Ancak bu kampanyanın Sanayi ve Ticaret Bakanlığı’ndan izin alındığına dair ne web sitesinde ne de verilen ilan ve reklamlarda yer verilmemiştir.

04.06.2007 tarihinden önce abone olanlar eski tarifen abone olabilirken 05.06.2007 tarihinden sonrasında yeni abone olanlara aynı hizmeti 14.99 YTL’ye satmaktadır.

Bu durum anayasanın eşitlik ilkesine ve 4077 sayılı kanun kampanyalı satışlar maddesi ile sözleşmedeki haksız şartlar ve kampanyalı satışlar hükümlerine açıkça aykırı haksız bir uygulamadır.

Satıcı veya sağlayıcının tüketiciyle müzakere etmeden, tek taraflı olarak sözleşmeye koyduğu, tarafların sözleşmeden doğan hak ve yükümlülüklerinde iyi niyet kuralına aykırı düşecek biçimde tüketici aleyhine dengesizliğe neden olan sözleşme koşulları haksız şarttır.
Eğer bir sözleşme şartları;
a- Önceden -matbu ise- hazırlanmışsa ve
b- Özellikle standart sözleşmede yer alması nedeniyle tüketici içeriğine etki edememişse, o sözleşme şartının tüketiciyle müzakere edilmediği kabul edilir.
Hangi şartlar kimin leyhine yorumlanır?
Sözleşmede yer alan bir şartın ne anlama geldiği hukukun yorum yöntemleriyle belirlenemiyorsa, tüketici lehine olan yorum tercih edilir. Hükümlerine aykırıdır.

Bu bir kampanya ise Sanayi e Ticaret Bakanlığı’ndan izin alması ve kampanya izin bilgi ve belgelerini yayınlaması gerekmekte idi. Türk Telekom bu izni aldığına dair reklam ve tanıtım materyallerinde her hangi bir bilgiye de yer vermemiştir. Bu nedenle bu bir kampanya olmayıp doğrudan tarife değişikliğidir. Bu değişiklik yeni abonelere uygulanırken eski abonelere uygulanmamış olması meri sözleşme için açık bir haksız şarttır.

Bu haksız uygulama ve fiili haksız şart nedeniyle yıllardır bu aboneliğim nedeniyle cezalandırılmış olmaktayım. Bu nedenle benim faturalarımın da yeni abonelere uygulanan fatura bedeline düşürülmesini yönünde karar verilmesi için heyetinize müracaat zarureti hasıl olmuştur. Eski bir abone olarak bu yeni tarifenin ve hediyelerinin de tarafıma da uygulanması için karar verilmesini heyetinizden talep ederim.

Tarih : …/…./2007

İsim imza

 

Bu haberle ilişkili diğer haberler
 
1 Rekabet Kurulu'ndan müjdeli karar: ADSL'de sabit hat zorunluluğu kaldırılmalı  
2 Türk Telekom'un sabit ücret açıklaması  
3 Telefonsuz ADSL dönemi  
4 Kartla alınan bozuk çıkarsa banka da 'ayıp'tan sorumlu  
5 TBB'den kart aidatında şok yorum  
6 TELEKOM'un uyguladığı sabit ücret hukuka aykırı  
7 ADSL hizmetinden yararlanmak için sabit telefon abonesi olmak zorunlu değil  
8 Sabit ücrette tüketici aleyhine karar  
9 Kredi Kartı Üyelik Ücretlerine Yargıtay Freni  
10 Geçmiş Kart Aidatlarına İade Kararı  
11 Telekom sabit ücretinin haksızlığına ilişkin Tüketiciler Birliği'nin basın açıklaması  
12 Telekom Sabit Ücretin iptali için açıklama ve dilekçe örneği  
13 Turk Telekom'un uyguladığı sabit ücret hukuka aykırı  
14 Sabit Ücretin (TELEKOM) iptali için dilekçe örneği  
15 Yaz Fırtınası ADSL kampanyası ve Örnek itiraz dilekçesi  
16 Trafik kazazedesinin hakları ve garanti fonu  
17 Tüketicinin kredi kartı zaferi  
 
    

   
Üye Girişi

Şifre:

 


Haftanın Karikatürü


Anket

CUMHURBAŞKANI KİM OLSUN ?

Toplam Oy : 496

 

2007-20010 © Huder.org